sobota, 13 listopada 2010

19. Niemcy Oberhausen

Oficjalna kartka z PC od Franziski.


Oberhausen to miasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec w Zagłębiu Ruhry w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.Oberhausen zostało założone w 1862 roku jako wiejska gmina; wchodzące w jego skład miejscowości to: Alstaden, Dümpten, Lippern, Lirich, Meiderich i Styrum. Oberhausen otrzymało swą nazwę od zbudowanego w 1848 roku dworca kolejowego. Prawa miejskie zostały nadane w 1874 roku. W 1929 roku przyłączono miasta Osterfeld i Sterkrade.Miasto słynnych festiwali filmowych.

Z akwarium w Oberhausen pochodziła słynna ośmiornica Paul, która bezbłędnie przewidziała wyniki drużyny Niemiec, a następnie finału tegorocznego mundialu (niestety zdechła pod koniec października).Paul ze stuprocentową skutecznością typował zwycięzców piłkarskich mistrzostw świata w RPA. Trafnych wyborów dokonywał, wybierając jedzenie z jednego z dwóch pojemników oznaczonych flagą narodową.Akwarium w Oberhausen zamierza wybudować Paulowi pomnik.3 komentarze:

 1. No ośmiornica była fajna ^.^
  I jak multi nie lubię, to to jest nawet nawet ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, pamiętam Paula! Zakładałem się z kumplem nie o wynik meczu, ale czy ośmiornica będzie miała rację!

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba wszyscy doskonale pamiętają ośmiorniczkę ;) Być może, gdy już ten pomnik powstanie, dostaniesz kartkę z pomnikiem do kolekcji? ;)

  OdpowiedzUsuń